Jak bezpiecznie sprzedać samochód używany?
Sprzedajesz używany samochód? Ukrywanie wad pojazdu przed kupującym, żeby uzyskać wyższą cenę, może okazać się fatalne w skutkach. Dowiedz się, jak bezpiecznie sprzedać samochód, jak uchronić się przed roszczeniem z tytułu rękojmi i sprawdź, jakich formalności administracyjnych musisz dopełnić, by uniknąć kar finansowych.
Co trzeba zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży, żeby się zabezpieczyć?
Wbrew pozorom, to właśnie sprzedawcy powinno zależeć na tym, by sprzedaż samochodu została dobrze udokumentowana. Kluczowe znaczenie ma tu skrupulatnie przygotowana umowa kupna-sprzedaży, która stanowi zabezpieczenie interesów obu stron transakcji. Oprócz podstawowych informacji na temat samochodu sprzedawca powinien zadbać o to, by w dokumencie znalazł się dokładny opis stanu technicznego pojazdu i wykaz jego wszelkich wad fizycznych. Powinien być on jak najbardziej szczegółowy. Kupujący, podpisując tak przygotowaną umowę kupna-sprzedaży, równocześnie potwierdza, że świadomie decyduje się na zakup konkretnego używanego samochodu pomimo pewnych jego niedostatków technicznych.
Odpowiednia konstrukcja umowy kupna-sprzedaży zabezpieczy Cię przed tym, że kupujący powoła się na prawo do rękojmi. Warto zadbać o to szczególnie wtedy, gdy decydujesz się na sprzedaż samochodu profesjonalnemu handlarzowi, który prowadzi skup aut i współpracuje z prawnikiem dbającym o interesy jego biznesu.
Czym jest rękojmia?
Najogólniej rzecz ujmując, rękojmia jest to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego, jeśli sprzedawana rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Przez 2 lata od daty sprzedaży samochodu (a precyzyjniej – jego wydania) kupujący może skorzystać z prawa do rękojmi za wady zapewnionej przez Kodeks Prawa Cywilnego. Jeśli używany samochód został kupiony przed 2023 rokiem, kupujący może powołać się na prawo do rękojmi.
Cezura ta związana jest ze zmianą stanu prawnego. 1 stycznia 2023 roku zmieniły się przepisy dotyczące rękojmi. Dalej regulowana jest przez Kodeks Cywilny, jeśli chodzi o przedsiębiorców, natomiast osoby prywatne obecnie mogą powołać się na ustawę o prawach konsumenta i mogą dochodzić swoich roszczeń z tytułu niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. Trzeba również zaznaczyć, że nowelizacja zwiększa również zakres ochrony kupujących. Dlatego właśnie tak ważne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu używanego, która będzie zawierać dokładny opis stanu technicznego i ewentualnych wad pojazdu.
Jakie możesz ponieść konsekwencje, jeśli kupujący powoła się na prawo rękojmi bądź zgłosi niezgodność towaru z umową? W przypadku każdego przedmiotu kupujący ma prawo domagać się bezpłatnej naprawy, wymiany towaru lub obniżenia/zwrotu ceny. Jeśli transakcja dotyczy sprzedaży samochodu używanego, możliwe są 3 scenariusze:
- Będziesz musiał ponieść koszt naprawy używanego samochodu, który miał ukryte wady.
- Kupujący może domagać się obniżenia ceny samochodu (trzeba będzie dokonać zwrotu różnicy).
- W ostateczności, przy wykryciu bardzo dużych wad technicznych, kupujący może odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu.
Sprawdzenie kupującego
Jeśli nie chcesz stracić na sprzedaży auta, zachowaj ostrożność i bądź uważny w kontakcie z kupującym. Na portalach ogłoszeniowych nie brak nieuczciwych handlarzy, którzy mogą wykorzystać Twoją naiwność. By uniknąć transakcji „na Niemca” domagaj się, by kupujący pojawił się w dniu podpisywania umowy osobiście. Zachowaj też czujność podczas oględzin samochodu – na forach internetowych wciąż pojawiają się ostrzeżenia, że potencjalny nabywca dokonał drobnej usterki by negocjować cenę.
Niekiedy obie strony będą chciały dokonać zabezpieczenia w postaci podpisania umowy przedwstępnej z zaliczką lub zadatkiem. Zwróć uwagę na te pojęcia, gdyż rodzą określone konsekwencje, jeśli transakcja ostatecznie nie dojdzie do skutku. Zadatek może być dla Ciebie niekorzystny – jeśli z Twojej winy sprzedaż samochodu nie dojdzie do skutku, będziesz musiał przekazać drugiej stronie dwukrotność zadatku.
Zgłoszenie sprzedaży samochodu do odpowiednich instytucji
Bezpieczeństwo transakcji sprzedaży samochodu wymaga wydania dokumentacji auta kupującemu i dopełnienia wszystkich obowiązków administracyjnych.
Wydział komunikacji
W pierwszej kolejności po sprzedaży samochodu jego dotychczasowy właściciel (właściciele) powinien udać się osobiście do wydziału komunikacji w urzędzie właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu. Najczęściej jest to starostwo powiatowe lub urząd miasta. Dzięki postępującej cyfryzacji można skorzystać z opcji znacznie wygodniejszej i zgłoszenia sprzedaży pojazdu dokonać również online na platformie ePUAP. Trzeba jednak przypilnować terminu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jego przekroczenie może skutkować karą finansową w wysokości nawet 1000 zł.
Urząd skarbowy
Podatek CCP jest obowiązkiem kupującego i to on powinien zgłosić się do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Sprzedawca zapłaci podatek w zasadzie tylko w jednym przypadku – wtedy, kiedy pozbywa się samochodu w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpił jego zakup. Jeśli ciąży na Tobie ten obowiązek, nie musisz pojawić się w urzędzie skarbowym. Wystarczy że wykażesz sprzedaż samochodu w deklaracji PIT-36.
Ubezpieczyciel
Jeśli nie chcesz, by aktualna polisa OC samochodu, który sprzedałeś, została przedłużona na kolejny rok, poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Masz na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Na szczęście możesz zrobić to elektronicznie. Przygotuj mail z rezygnacją z ubezpieczenia OC. W załączniku prześlij skan umowy kupna-sprzedaży samochodu. Alternatywą pozostaje poczta tradycyjna lub kontakt osobisty z ubezpieczycielem.
FAQ
Sprzedawca pojazdu powinien wydać kupującemu samochód niezbędną dokumentację. Musi również poinformować o zbyciu pojazdu wydział komunikacji, w którym auto zostało zarejestrowane. Ważne jest również poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu objętego polisą OC danego towarzystwa.
Zdecydowana większość Polaków ma zaufanie do gotówki i uważa ją za bezpieczną formę płatności przy sprzedaży samochodu. Alternatywą pozostaje przelew środków z konta na konto.
Sprzedawca ma obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji. Można tego dokonać również online. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów z tytułu polisy OC, poinformuj swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu.
O sprzedaży samochodu musisz poinformować właściwy wydział komunikacji w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Możesz dokonać tego osobiście lub online. Na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego masz 14 dni – możesz zdecydować się na kontakt osobisty, pocztę tradycyjną lub elektroniczną. Jako sprzedający nie musisz informować o transakcji urzędu skarbowego. Jeżeli jednak sprzedajesz samochód zanim upłynie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym doszło do jego zakupu, powstaje obowiązek podatkowy. Nie musisz zgłaszać tego w urzędzie – wystarczy, że odnotujesz fakt sprzedaży samochodu w deklaracji PIT-36 za rok, w którym zbyłeś pojazd.