Konkurs

OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023

Witaj na stronie konkursu „OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, w którym PZM wraz z FIA przyznają najpierw tytuł Najlepszego Młodego Kierowcy w Polsce, a następnie dwie osoby z polskiego finału pojadą do Austrii, aby rywalizować o miano najlepszego kierowcy FIA w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Jak wziąć udział w konkursie

Krok 1

Rejestracja i spełnienie wymogów regulaminowych

Zarejestruj się na platformie konkursowej i sprawdź czy spełniasz wymogi PZM i FIA

Krok 2

Odpowiedz poprawnie na 20 pytań konkursowych

Udziel jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w teście online na stronie konkursu między 25.08 a 01.09

Krok 3

Zostań jednym z 20 najlepszych

Najlepsi przyjadą do Poznania, gdzie poza wiedzą, będą mogli wykazać się na torze

Finał Polskiej Edycji

Witaj na stronie konkursu „OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, w którym PZM wraz z FIA przyznają najpierw tytuł Najlepszego Młodego Kierowcy w Polsce, a następnie dwie osoby z polskiego finału pojadą do Austrii, aby rywalizować o miano najlepszego kierowcy FIA w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Polski finał odbędzie się 9 września na Torze Poznań, wielki finał FIA w Wiedniu na początku października, a wszystko poprzedzą eliminacje online.

Wygrać może każdy młody kierowca, ale... trzeba spełnić warunki regulaminu PZM i FIA. Po zalogowaniu się na platformę konkursową, podaniu danych oraz spełnieniu wymogów regulaminowych wystarczy odpowiedzieć poprawnie i w jak najkrótszym czasie na 20 pytań konkursowych. Najlepsza 20 zostanie zaproszona do Poznania, gdzie będzie musiała sprawdzić się zarówno w teorii, ale też w testach praktycznych na torze, umiejętnościach obsługi pojazdu oraz udzielania pierwszej pomocy. W tym roku partnerem projektu jest PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), a rywalizacja finałowa przebiegać będzie na samochodach elektrycznych.

Finał Europejski

Najlepszy w punktacji testów praktycznych, a także osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi z testów wiedzy pojedzie do Austrii. W finale Polska ma dwa miejsca. Miejsce pasażera w drodze na finał zajmie najlepsza z Kobiet lub najmłodszy z uczestników, jeśli w finale zabraknie przedstawicielek płci pięknej.

Do Austrii pojadą przygotowanym specjalnie na tę okazję VW Id. Buzz by na torze testowym OAMTC Teesdorf pod Wiedniem walczyć będą już o tytuł młodego mistrza kierownicy FIA Region 1 czyli: Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. To bardzo prestiżowa nagroda, a triumfator oprócz zaproszenia na paddock jednego z wyścigów F1 w sezonie 2024 zostanie ambasadorem bezpieczeństwa FIA w licznych projektach.

Zobacz nasz film promocyjny edycji 2023

Sprawdź regulamin konkursu

Przed przystąpieniem zapoznaj się z regulaminem

Pobierz regulamin .pdf Pobierz regulamin .doc

Przed wzięciem udziału w konkursie upewnij się, że:

 • jesteś w wieku 18-26 lat, tj. urodziłeś między 01/01/1997 a 24/08/2005
 • masz ważne, niezatrzymane, prawo jazdy kat. B
 • nie posiadasz punktów karnych
 • masz polskie obywatelstwo
 • akceptujesz zapisy regulaminu

Niespełnienie tych warunków skutkuje ukończeniem konkursu z wynikiem 0 pkt.

Zostań Najlepszym Młodym Kierowcą 2023
Weź udział w konkursie!

Sprawdź regulamin i zarejestruj się na platformie konkursowej

Najlepszy Młody Kierowca. Projekt z przesłaniem

W 2017 roku w Słowenii (przez Słoweńskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne AMZS) z sukcesem zorganizowano konkurs teoretyczno-praktyczny, aby zwrócić uwagę młodych kierowców na jakość jazdy i bezpieczeństwo na drodze. PZM, zainspirowany pierwszą edycją konkursu w siostrzanej organizacji, przeniósł konkurs nad Wisłę. Był to czas, kiedy publiczna debata na temat brawurowej jazdy młodych była codziennością.

Związek, wiedząc, że nagłaśnianie negatywnych zachowań nigdy nie jest tak efektywne, jak promowanie zachowań bezpiecznych, postanowił zorganizować polską edycję Best Young Driver. W pierwszej polskiej edycji w 2018 roku wzięło udział ponad 1300 osób, a 24 najlepszych wzięło udział w finale. Konkurs był tak dobrze przygotowany, że PZM zdobył nagrodę Road Safety Award 2019 FIA Region I (Europa, Bliski Wschód i Afryka) – dla najlepszych projektów o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Rok później w konkursie wzięło udział już 4000 osób.

Pierwsza polska edycja

W 2021 roku Polska otrzymała możliwość organizacji finałów europejskich konkursu. Na torze w Modlinie rywalizowało 20 młodych kierowców m.in. z: Austrii, Bułgarii, Polski i Słowenii. Oprócz pytań testowych, musieli sprawdzić się w zadaniach praktycznych m.in.: pierwszej pomocy, jeździe tyłem z użyciem kamery cofania, starcie lotnym, wymianie kół czy slalomie na mokrej nawierzchni.

Poprzednie edycje konkursu

Masz pytania?

Napisz do nas!

social@pzpm.pl

Organizatorzy

Partner

Partner tytularny

Partnerzy medialni

Partnerzy

Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź najpopularniejsze tematy

Organizatorem Konkursu „OTOMOTO + PZM + PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, zwanego dalej „Konkursem” jest Polski Związek Motorowy wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000036662, NIP 521-033-48-79.

W Konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby fizyczne (dalej „Uczestnicy”) w wieku 18-26 lat, tj. urodzone między 01/01/1997 a 21/08/2005, które w momencie udziału w Konkursie:

 • a. posiadają ważne, niezatrzymane, prawo jazdy kat. B;
 • b. nie posiadają punktów karnych na koncie osobistym prawa jazdy;
 • c. nie mają na swoim koncie żadnego przestępstwa drogowego, w tym w zawieszeniu;
 • d. nie są skazane i ścigane przez organy państwowe RP oraz międzynarodowe, w tym w zawieszeniu;
 • e. posiadają polskie obywatelstwo, dowód osobisty lub paszport;
 • f. nie zajęły miejsc 1., 2. lub 3. w poprzednich edycjach Konkursu;
 • g. zaakceptują wszystkie zgody i regulamin na stronie Konkursu. Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu uczestnicy muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym w mowie i piśmie.

Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu uczestnicy muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym w mowie i piśmie.

Pytania konkursowe w fazie eliminacji dotyczą zagadnień: przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, największych zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, ekojazdy oraz zachowania w sytuacjach krytycznych, a także działalności PZM, historii motoryzacji i czasów obecnych, historii i aktualnych wyników w motorsporcie, tj. sporcie motorowym.

Każdy uczestnik, może przystąpić do rywalizacji w fazie eliminacji tylko raz. Każde kolejne przystąpienie do etapu eliminacji będzie automatycznie skutkowało wykluczeniem z Konkursu.

Zwycięzcą konkursu w fazie eliminacji zostanie osoba, która udzieli jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w teście na stronie konkursu w jak najszybszym czasie.

20 osób zakwalifikowanych do finału polskiego na Torze Poznań w Poznaniu rywalizować będzie w dwóch etapach, które składają się z:

 1. Części merytorycznej (czas trwania: do 60 min.). Zadaniem Uczestnika jest udzielenie odpowiedzi na 20 pytań konkursowych w specjalnym formularzu konkursowym.
 2. Części praktycznej:
  • zadanie 1: Pierwsza pomoc,
  • zadanie; 2: Jazda na precyzję;
  • zadanie 3: Jazda na trudnej nawierzchni;
  • zadanie 4: Awaria;
  • zadanie 5: Jazda slalomem.

Zwycięzca – najlepszy uczestnik polskiego finału konkursu – otrzymuje tytuł „Najlepszy Młody Kierowca” w Polsce oraz nagrody rzeczowe od sponsorów. Nagrodą dla najlepszego uczestnika jest również wyjazd i udział w finale światowym w Austrii w dniach 5-8 października na koszt organizatorów. W finale światowym wystąpi zwycięzca polskiego finału oraz najlepsza z Pań lub najmłodszy z uczestników, jeśli w finale zabraknie przedstawicielek płci pięknej. Jeśli zwycięzcą okaże się przedstawicielka płci pięknej, do Austrii pojedzie z nią najmłodszy uczestnik finału polskiego. Najlepsza osoba z eliminacji online, tj. która odpowie poprawnie na największą liczbę pytań w najkrótszym czasie otrzyma nagrodę w postaci wideorejestratora MIO wraz z upominkami rzeczowymi od sponsorów. Wszyscy uczestnicy finału polskiego w Poznaniu w dniu 9 września 2024 r. otrzymają nagrody rzeczowe od sponsorów konkursu.

Każda z zakwalifikowanych do polskiego finału w dniu 9 września 2023 r. w Poznaniu na Torze Poznań osób przyjeżdża do Poznania na własny koszt. Organizator zapewnia transport z Dworca Kolejowego w Poznaniu na Tor Poznań w dniu rozgrywania finału. Szczegóły zostaną wysłane uczestnikom finału drogą poczty elektronicznej i w postaci wiadomości tekstowej SMS.