Kupno samochodu – 10 zasad

10 zasad zakupu samochodu

Kupno auta – czy to nowego, czy używanego – jest długim i skomplikowanym procesem. Wymaga bowiem nie tylko odpowiednio zasobnego portfela, ale również wiedzy, czasu oraz doświadczenia. Dzięki naszym 10 zasadom zakupu samochodu dowiesz się, jak przejść przez ten proces szybko i skutecznie.

Określ swoje potrzeby dotyczące samochodu

Przed zakupem auta warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na jedno podstawowe pytanie – jakie mam potrzeby? Czyli:

  • ile rocznie pokonuję kilometrów
  • w jakich warunkach jeżdżę (miasto, trasa, autostrada, teren)
  • do czego auto ma służyć (dojazdy do pracy, przewożenie rodziny itd.)
  • jak dynamicznego silnika potrzebuję

Jeśli już dokonamy powyższej analizy, należy przejść do kolejnego punktu.

Wybierz interesujący Cię samochód

Tutaj zaczynają się schody. W końcu na rynku jest bardzo wiele różnych modeli, które zapewne spełniają nasze potrzeby. Jaki wybrać? Najlepiej sporządzić listę z 4-5 interesującymi nas pojazdami. W ten sposób zawęzimy wybór.
W przypadku nowego samochodu jest to z pewnością łatwiejsze, choć oczywiście warto tutaj wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • częstotliwość przeglądów
  • koszt przeglądów
  • łatwość odsprzedaży
  • warunki gwarancji
  • spodziewana utrata wartości

Z kolei kupując auto używane najlepiej kierować się danymi dotyczącymi jego trwałości i niezawodności. Pamiętajmy, że nawet w przypadku konkretnego modelu znajdziemy silniki, które wytrzymają ogromne przebiegi, jak i ponadprzeciętnie awaryjne.

Jakby tego było mało, nawet w ramach jednego rodzaju napędu, istnieją ogromne różnice w trwałości. Tak było choćby w przypadku silnika 1.9 TDI i jego wadliwej serii BXE (TUTAJ przeczytasz o tym więcej).

Gdzie szukać informacji na temat używanych samochodów? Najlepsze do tego są fora użytkowników, którzy często dzielą się problemami ze swoimi autami. Poza tym skarbnicą wiedzy mogą być też strony internetowe i filmy wideo, szczególnie z kanału OTOMOTO TV.

I jeszcze jedno! Nie wierzmy stereotypom, które dziś często mijają się z rzeczywistością.

Szukaj najbardziej wiarygodnych ogłoszeń z autami używanymi. Skorzystaj z inspekcji OTOMOTO

Wiarygodne ogłoszenie z samochodem używanym w serwisie OTOMOTO to takie, w którym znajdziecie:

  • obszerny opis samochodu z licznymi informacjami dotyczącymi jego stanu technicznego i wizualnego, wyposażenia oraz dokonanych napraw
  • dużą galerię zdjęć – im więcej zdjęć, tym lepiej można poznać dany egzemplarz samochodu nim zdecydujemy się go obejrzeć
  • data pierwszej rejestracji – dzięki niej będzie wiadomo nie tylko od kiedy auto jest użytkowane. Jest ona również niezbędna do sprawdzenia historii samochodu za pomocą raportu pochodzącego z centralnej ewidencji pojazdów historiapojazdu.gov
  • numer VIN – obecnie jest to pole, które należy obowiązkowo wypełnić podczas dodawania ogłoszenia w serwisie OTOMOTO. Jest on też niezbędny do sprawdzenia pojazdu we wspomnianym powyżej serwisie

Jeśli cenisz swój czas oraz pieniądze, jakie będziesz musiał ponieść na dojazd w celu obejrzenia samochodu, zawsze możesz skorzystać z inspekcji OTOMOTO. Wystarczy, że znajdziesz interesujący cię pojazd i zamówisz raport z badania. To nic trudnego, ponieważ przy każdym ogłoszeniu widnieje sekcja Sprawdź samochód przed zakupem.

Dzięki skorzystaniu z tej usługi, zostanie zbadanych ponad 100 punktów każdego samochodu. Inspekcja dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego, bezpieczeństwa, ale i stanu technicznego. Rzeczoznawca OTOMOTO sporządzi raport z ogólną oceną pojazdu oraz wykona zdjęcia ewentualnych uszkodzeń.

TUTAJ przeczytasz więcej o inspekcji OTOMOTO.

Umów się na jazdę próbną

W przypadku nowego samochodu przed zakupem warto obejrzeć go w salonie, a także odbyć jazdę próbną. Należy naciskać sprzedawcę na to, aby można było wykonać jazdę modelem z identycznym układem napędowym, jaki ma pracować w naszym przyszłym aucie.

Choć jazda próbna zazwyczaj nie jest zbyt długa, daje nam pewien obraz auta jeszcze przed jego zakupem. Ale również w salonie samochodowym można sprawdzić:

  • jak się wsiada do samochodu i z niego wysiada – czy trzeba się mocno pochylić, czy istnieje ryzyko uderzenia głową o dach, jak wysoko znajduje się siedzisko foteli itd.
  • przestrzeń z przodu i możliwość ustawienia fotela oraz kierownicy pod siebie – to niezwykle istotne. Jeśli nie będziemy w stanie dobrać sobie idealnej pozycji, jazda takim samochodem może nie być przyjemna
  • przestrzeń na kanapie oraz w bagażniku – dotyczy to w szczególności aut, które mają być wykorzystywane do wożenia rodziny
  • widoczność z miejsca kierowcy – np. czy słupki dachowe A zlewają się z lusterkami bocznymi

Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału OTOMOTO TV i obejrzenia któregoś z naszych testów nowych samochodów.

Kupno samochodu używanego to już zupełnie inna bajka. Jeśli nie skorzystaliśmy z usługi inspekcji OTOMOTO, w celu oględzin pojazdu warto zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika. Nie tylko podejdzie on do auta w rzeczowy sposób, ale i bez emocji, które zazwyczaj towarzyszą osobie zainteresowanej zakupem.

Co sprawdzić podczas oględzin? Na pewno należy zwrócić uwagę na:

  • spasowanie elementów nadwozia – to pierwsza informacja na temat tego, czy auto ma powypadkową przeszłość na występowanie źródeł korozji
  • opony i stopień ich zużycia – to nie tylko informacja na temat ewentualnych kosztów pozakupowych, ale również o tym, czy samochód ma prawidłową zbieżność/geometrię. Jeśli opony są zużyte nierównomiernie, może to świadczyć np. o powypadkowej przeszłości. Poza tym warto zwrócić uwagę na wiek opon (TUTAJ przeczytasz o tym więcej)
  • zajrzyj pod maskę, aby sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków. Zwróć uwagę na poziom płynów, w szczególności w zbiorniczku wyrównawczym chłodnicy
  • przetestuj działanie wszystkich, nawet drobnych elementów w kabinie samochodu – w szczególności klimatyzacji sprawdź czy po uruchomieniu samochodu nie świecą się żadne kontrolki (TUTAJ znajdziesz przewodnik po kontrolkach)
  • podczas jazdy zwróć uwagę na to, jak działają hamulce i czy auto nie ściąga na żadną ze stron po puszczeniu kierownicy, wyłącz radio i wsłuchaj się w dźwięki wydawane przez samochód, sprawdź czy działają reflektory i kierunkowskazy

Kolejna bardzo ważna rzecz, o której należy wspomnieć właścicielowi auta jeszcze na etapie umawiania się na jazdę próbną, to prośba o to, aby silnik nie był rozgrzany. Dzięki temu można sprawdzić, jak uruchamia się na zimno i posłuchać jak pracuje w trakcie rozgrzewania.

Pamiętaj, że należy przeprowadzić przynajmniej 30-miutową jazdę próbną w zróżnicowanych warunkach. Im dłuższa jazda, tym mamy bardziej pełny obraz na temat danego samochodu. I jeszcze jedno – auto po naprawie blacharskiej wcale nie musi być złe.

Kwestią otwartą pozostaje tylko to, jak mocna była kolizja oraz czy naprawa została przeprowadzona zgodnie ze sztuką.

Dokonaj przeglądu samochodu używanego

Jeszcze przed wybraniem się na oględziny samochodu, warto sprawdzić gdzie się mieszczą i poznać informacje na temat najbliższych stacji kontroli pojazdów. Często klienci, którzy dokonują przeglądu przed zakupem auta, wystawiają bowiem swoje opinie dotyczące nie tylko działania stacji, ale i rzetelności konkretnego pracownika.

O tym, że będziemy chcieli przeprowadzić taką kontrolę pojazdu, warto wspomnieć jeszcze w trakcie rozmowy telefonicznej przed umówieniem się na oglądanie samochodu. Już wtedy będziemy mogli wyczuć sprzedawcę oraz uzyskać od niego informację, czy zgodzi się na badanie. Jeśli otrzymamy odmowę, należy zrezygnować z oglądania takiego samochodu i szukać kolejnego.

Powstrzymaj emocje

Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku zakupu samochodu używanego. Ważne jest tutaj bowiem zdroworozsądkowe podejście do relacji pomiędzy oczekiwaniami a budżetem, jakim dysponujemy.

Po oględzinach auta i odbyciu jazdy próbnej, warto odczekać chwilę nim podejmie się ostateczną decyzję. Najlepiej udać się na kawę lub obiad, aby dać opaść endorfinom. Wtedy będziemy mieli okazję rozważyć wszystkie za i przeciw, a także przeanalizować ewentualne koszty pozakupowe z naszym zaprzyjaźnionym mechanikiem. Również telefonicznie.

Danie sobie chwili jest także istotne z punktu widzenia transakcji. Jeśli sprzedający będzie widział, że nam bardzo zależy, może nie chcieć zejść z ceny

Negocjuj cenę

Negocjacja ceny dotyczy nie tylko zakupu auta używanego, ale i nowego. Nie należy się obawiać rozmowy o pieniądzach – to norma zarówno przy kupnie auta czy mieszkania. Złych ofert nie ma, są tylko nietrafione. Nawet, jeśli zagramy va banque i zaproponujemy cenę znacznie poniżej ofertowej, albo nie wskóramy nic, albo kupimy auto niewiele powyżej niej lub też spotkamy się np. w połowie drogi.

Oto jak negocjować:

  • zdecyduj, ile chcesz maksymalnie wydać na samochód, ale nie zaczynaj negocjacji od tej kwoty
  • złóż ofertę początkową niższą niż twoja maksymalna cena
  • wyczuj sprzedawcę i jeśli nie podejmie rozmowy o cenię, zacznij używać argumentów wynikających z oględzin pojazdu. Mogą to być np. ponadprzeciętnie zużyte opony, uszkodzenia lakieru, niedziałające klimatyzacja czy wycieki spod silnika

W przypadku samochodów nowych również można negocjować. Choć obecnie dealerzy nie są tak skorzy do udzielania rabatów, jak przed pandemią COVID-19, zawsze można uzyskać darmowe ubezpieczenie na rok czy też drugi komplet opon.

Pamiętaj o właściwym wypełnieniu umowy kupna-sprzedaży

Należy zawsze właściwie wypełnić umowę kupna-sprzedaży, której wzór możecie znaleźć TUTAJ. Czyli:

  • sporządzić umowę w dwóch egzemplarzach
  • podać dokładne dane kupującego i sprzedającego oraz sprawdzić je z informacjami zawartymi w dowodach osobistych
  • wpisać rzetelne informacje o marce i modelu samochodu
  • wskazać przebieg samochodu
  • wpisać numer VIN
  • podpisać się pod umową

W przypadku samochodu nowego należy zapoznać się z jego dokumentacją, a w szczególności z warunkami gwarancji.

Sprawdź dokumenty

Często zdarza się, że dany pojazd używany sprzedaje osoba, która nie jest jego właścicielem. W takim przypadku należy zadbać o to, aby dostarczyła ona odpowiednie dokumenty, świadczące o ciągłości rejestracji samochodu.

Może to być faktura zakupu, czy umowa zakupu pojazdu przez osobę sprzedającą. Jeśli nie będziemy mieć dokumentów informujących o ciągłości rejestracji, nie będzie możliwości przerejestrowania nabytego przez nas auta.

Ustal warunki płatności

Ustal ze sprzedającym warunki zakupu. Zarówno w przypadku samochodu używanego, jak i nowego, może to być gotówka, przelew lub zewnętrzne finansowanie.

Warto skorzystać tutaj z oferty OTOMOTO Pay, która zostaje indywidualnie dopasowana do możliwości i potrzeb kupującego. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, by rozpocząć rozpatrywanie wniosku kredytowania.

Można liczyć na szybką odpowiedź i środki finansowe na koncie nawet w 1 dzień. TUTAJ przeczytasz więcej o OTOMOTO Pay.